Materiał jak również forma ogrodzenia zdecydowanie powinny pasować do stylu domu, do tego nie można przy tym zapomnieć o rodzaju otoczenia czy sąsiedniej zabudowie. Często więc typowe formy ogrodzeń są głównie zależne od okolicy, tak więc w inny sposób ogrodzimy dom na wsi, a inaczej małą działkę w mieście.

Ogrodzenie ma dwie funkcje. Jest to głównie zaakcentowanie naszej własności, ale także fizyczny sposób jej zabezpieczenia. Jeśli mówimy o zaznaczeniu naszego terenu, to warto powiedzieć, że do tego celu wystarczy chociażby wał lub kopczyki z kamieni. Subtelne znaki w przestrzeni, jak odmiennie utrzymana roślinność albo doskonale przystrzyżona trawa, to także znak, że wkraczamy na czyiś teren. Techniczne środki, których używa się do ogrodzenia proporcjonalne są do naszego poczucia zagrożenia lub też panującego w danym miejscu obyczaju. Dajmy na to, w USA albo Holandii jedynym sposobem oznaczenia terenu jest trawnik albo żywopłot, znaczy to, iż mieszkający w takich miejscach ludzie inaczej kwalifikują zagrożenie. Przy tym, korzystają z innych form zabezpieczenia, na przykład monitoring czy ubezpieczenie.

To jak my się grodzimy, czyli ogrodzenia pełne, jakie najczęściej używamy, są przejawem małego poczucia bezpieczeństwa

Ma to przy tym pewne skutki uboczne. Manifestowanie braku zaufania do otoczenia powoduje niechęć, szczególnie, że wbrew pozorom łatwiej wtedy o włamania. Jeśli bowiem ktoś zobaczy bardzo strzeżone osiedle, to myśli, iż w domach schowane są niesamowite bogactwa.
W ogrodzeniu bez wątpienia powinny znaleźć się pewne elementy. Są to rzecz jasna tego typu elementy, jak brama główna oraz furtka, numer domu i oświetlenie. Niezbędne jest właściwe wkomponowanie skrzynek przyłączeniowych gazu i elektryczności, jakie powinny być cały czas dostępne od zewnątrz, umiejscowione na linii płotu.

Mało tego, na terenach, jakie nie są skanalizowane dodaje się w ogrodzeniu tak zwaną szybkozłączkę rury doprowadzonej do zbiornika asenizacyjnego. Jest to po to, aby nie było konieczności otwierania włazu szamba. Wóz w związku z tym nie będzie musiał parkować na środku podwórka czy ciągnąć brudnej rury po działce. Jest wiele przedsiębiorstw, jakie oferują najlepsze rodzaje ogrodzeń, taką firmą jest na pewno ogrodzenia Wrocław.