Ogrodzenie jest jednym z niezbędnych elementów każdej działki, zwłaszcza tej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań. Nic więc dziwnego, że wiele osób już na etapie budowy domu decyduje się na stworzenie porządnego ogrodzenia. Pełni ono wiele funkcji – może posiadać walory estetyczne, ale także pomagać w ochronie terenu i przedmiotów znajdujących się na działce. Jakie ogrodzenia są obecnie w modzie? Dlaczego warto zainteresować się ogrodzeniami gabionowymi, które w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się szczególnie przy nowo budowanych zabudowaniach mieszkalnych?

Recepta na nudę, czyli dlaczego warto wybrać ogrodzenia gabionowe?

Nie da się ukryć, że ogrodzenia gabionowe stanowią ciekawy element aranżacji otaczającej dom przestrzeni. W ostatnim czasie stały się one mocno popularne i aktualnie stanowią ciekawą alternatywę dla mało estetycznych ogrodzeń betonowych czy najpowszechniejszych parkanów metalowych. Ogrodzenia wykonane z gabionu sprawiają, że działka przykuwa uwagę przechodnia czy pobliskich mieszkańców, ale w jak najbardziej pozytywnym kontekście. Tego typu ogrodzeniom towarzyszy często roślinność zaprojektowana przez specjalistę. Trzeba przyznać, że w połączeniu z takim naturalnym parkanem zaprojektowany przez architekta ogród będzie wyglądał naprawdę perfekcyjnie.

Istota ogrodzeń gabionowych

Konstrukcja tego typu ogrodzenia jest niewątpliwie bardzo prosta. Stanowi ona bowiem jedynie wykonaną z siatki przestrzeń, w której umieszczane specjalne wypełnienie – najczęściej w postaci specjalnie ukształtowanych kamieni różnego rodzaju. Takie ogrodzenie można zatem bardzo prosto wykonać, nawet bez korzystania z gotowych elementów dostępnych w sprzedaży.

Zalety ogrodzeń wykonanych z gabionu

Chociaż większość osób wybiera to rozwiązanie przede wszystkim ze względu na walory estetyczne, warto jednak zwrócić uwagę na to, że ogrodzenia gabionowe mają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest zdolność do tłumienia hałasu. Warto więc zdecydować się na takie ogrodzenie szczególnie wtedy, gdy działka jest położona w bliskiej odległości od ruchliwej ulicy. Kolejną zaletą jest również stabilność ogrodzenia, nawet podczas najsilniejszych wiatrów i innych, mało sprzyjających warunków atmosferycznych.

Raz ułożony gabion będzie dobrze spełniał swoją ochronną funkcję przez wiele, wiele lat. Takie ogrodzenie warto zastosować także na nierównym terenie, w którym przygotowanie innego typu parkanu mogłoby stanowić niemałe wyzwanie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w ogrodzenia wykorzystujące gabion.