Jak dobrze wybrać ogrodzenia metalowe

Jednym z bardzo często stosowanych rodzajów ogrodzeń są ogrodzenia metalowe. Ich bardzo ważną zaletą jest fakt, że można je postawić praktycznie na dowolnej działce, niezależnie czy będzie ona pofałdowana czy też mocno nachylona. Ich kolejną zaletą jest stosunkowa łatwe ominięcie wszelkich przeszkód takich jak drzewa. Jednak oczywiście nie mają one samych plusów, ale także pewne minusy i dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób można je zabezpieczyć przed korozją. Wbrew pozorom cała ta kwestia nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać.

Typy ogrodzeń metalowych i nie tylko

Jeżeli chodzi o ogrodzenia metalowe to wyróżnić można panelowe oraz przęsłowe. Metalem, z których są one zrobione to zwykle jest to stal oraz aluminium. Ogrodzenia panelowe to bardzo lekkie sztywne siatki, które powstały z drutów mających średnicę około 5 milimetrów. Głównym zastosowaniem rozwiązań panelowych są ogrodzenia boków oraz tyłu działki. Jeśli chodzi o ogrodzenie przodu działki to zwykle stosuje się ogrodzenia przęsłowe. Są one wykonane ze stalowych prętów, kształtowników zamkniętych, profilowanych czy też giętych. Są one o wiele grubsze niż te w przypadku ogrodzeń panelowych. Słupki stosowane w tego rodzaju ogrodzeniach mają zwykle przygotowane już specjalne otwory do montażu.

Jeśli chodzi o ogrodzenia metalowe przęsłowe to można zaprojektować je w naprawdę bardzo wielu różnych szczegółach. Można określić zarówno górną krawędź przęsła, zagęszczenie prętów zarówno w górnej jak i dolnej części przęsła. Ogrodzenia mogą być wykonane z aluminium, które jest bardzo lekkie, nie koroduje, a dodatkowo może być z powodzeniem montowane nawet na niewysokich murkach, właśnie ze względu na swoją wagę. Ich kolejną zaletą jest bardzo duża elastyczność i możliwość uformowania nawet bardzo ciekawych wzorów. Dodatkowo przy ich wykorzystaniu można imitować drewno czy też inne materiały.

Jak chronić ogrodzenia metalowe przed korozją?

Ogrodzenia tego rodzaju mogą być pomalowane farbami do metalu czy też farbami antykorozyjnymi. Jednak niestety jest to najgorszy z możliwych sposobów zabezpieczenia ogrodzeń metalowych. Następną metodą jest ocynkowanie ogniowe. Ta metoda jest bardzo skuteczna i sprawia, że nie trzeba będzie żadnej ingerencji przez kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt lat. Rozwiązania te są bardzo surowe i dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ocynkowanych powierzchni przy wykorzystaniu dodatkowych farb czy też lakieru proszkowego.

Ogrodzenia metalowe to naprawdę bardzo dobry pomysł dla każdego.