Jak już wspomnieliśmy nie raz, zakup działki krok po kroku to dopiero początek długiej drogi, która nas czeka jeśli chcemy na niej budować domy jednorodzinne. Mnóstwo formalności, miesiące prac budowlanych, a w międzyczasie podejmowanie decyzji, od których zależeć będzie nasze późniejsze mieszkanie.
Jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć po zakupie działki, jest wybór ogrodzenia. Grodzenie działki, zanim cokolwiek na niej stanie, to już polska tradycja. Od razu wolimy zaznaczyć wyraźnie granice naszej własności. Choć nie zawsze pierwsze ogrodzenie jest tym docelowym. I dobrze, bo wybór ogrodzenia zależy od wielu czynników.
Najpierw skupmy się na naszych potrzebach, zanim przejdziemy do mniej przyjemnych kompromisów
Projekty ogrodzeń powinny stanowić harmonijną całość z całym zagospodarowanie działki. Wybieramy je pod kątem tego, jaki styl mają nasz projekt domu, jakie jeszcze budynki znajdą się na działce, czy aranżacje ogrodów będą przewidywać budowę małej architektury i w jakim ona będzie charakterze. Ważne jest również to, jaką nawierzchnię położymy na wjeździe czy ścieżkach ogrodowych, a jaka dachówka lśnić będzie na dachu. Jeśli wiemy to wszystko, możemy wybierać projekty ogrodzeń.
Do wyboru mamy wiele opcji: ogrodzenie drewniane, murowane, mieszane, betonowe, siatki… Jeżeli budujemy domki drewniane to oczywiście dużo lepiej będą wyglądały ogrodzone drewnianymi żerdziami. Solidny dom z cegły może mieć albo wokół mur, albo metalowa przęsła. W tym drugim wypadku warto zastosować chociażby murowane słupki, by ładniej komponowały się z całością.
Na słupkach możemy zamontować specjalne kaptury, które zabezpieczą spoiny przed wilgocią a cały słupek przed powstawaniem nieestetycznych wykwitów. Ponadto takie ogrodzenie wygląda bardzo efektownie. Nowoczesne siatki wykonane z drutu ocynkowanego najmniej ingerują w wygląd posesji. Jeżeli mamy piękny ogród, którym chcemy pochwalić się wścibskim sąsiadom, montaż siatki jest najlepszym rozwiązaniem. Najtańszym rozwiązaniem jest siatka stalowa, którą kupimy w każdym markecie budowlanym.
Aspekty prawne takich ogrodzeń
Wybór ogrodzenia musimy skonsultować zarówno z naszym sąsiadem, jak i władzami gminy.
Ogrodzenie między dwiema prywatnymi działkami stanowi część wspólną, za którą obie strony są odpowiedzialne. Sąsiedzi dzielą się więc kosztami ewentualnych napraw i konserwacji ogrodzenia. Jeżeli jednak chodzi o koszty budowy domu, to dzielą się nimi tylko wtedy… jeśli dojdą do porozumienia. Jeżeli któraś ze stron chce mieć siatkę, a drugiej marzy się piękne murowane ogrodzenie, to będzie musiał sam za nie zapłacić. Czasami sąsiedzkie spory kończą się w sądzie.
Jeżeli ogrodzenie między sąsiednimi działkami jest wyższe niż 2,2 m – jego budowę należy zgłosić w gminie. Zgłoszenia wymaga również budowa ogrodzenia od strony placów miejskich, użyteczności publicznej, torów itp. bez względu na wysokość.
Ogrodzenie nie może być pełne, tzn. nie możemy się grodzić w 100% szczelnym murem. Prawo stanowi, że prześwity muszą wynosić ok. 1/4 powierzchni ogrodzenia. Budowa pełnego ogrodzenia jest możliwa tylko w przypadku, gdy nasze domy jednorodzinne sąsiadują z głośną ulicą czy torami kolejowymi. Ale trzeba w tej sprawie złożyć wniosek.