Realizując własne projekty ogrodzeń musimy pamiętać, że każdy element ogrodzenia ma współgrać ze sobą i harmonijnie komponować się z bryłą domu i elewacją.

Ogrodzenie musi być budowane zgodnie z prawem. Jeśli rolą ogrodzenia ma być ochrona przed ulicznym hałasem i kurzem, to musi być ono szczelne. Natomiast, kiedy nasz dom jednorodzinny stoi w ładnej i cichej okolicy, to ogrodzenie może być lekkie i ażurowe.

Obecnie bardzo rzadko buduje się całe ogrodzenie z tego samego materiału

Zwykle cokół i słupki są z jednego, natomiast wypełnienie z innego materiału.

Dosyć tanie i niezbyt efektowne są ogrodzenia z siatki. Mocuje się ją do słupków osadzonych w betonowym fundamencie. Siatka może być z ocynkowana lub powlekana, najczęściej zielonym, tworzywem sztucznym, bywa również ozdobna, wykonana z grubego karbowanego drutu.

Inną możliwość ogrodzenia posesji dają żelbetonowe słupki z pionowymi kanałami oraz wsuwane w nie betonowe przęsła, wysokie na 0,5-1,2 m i długie na 2 m. Takie prefabrykowane ogrodzenie może być lite albo częściowo lub w całości ażurowe. Jego powierzchnia jest ozdobnie ukształtowana, imituje naturalny kamień i klasyczne wzory kolumn, a także daje się malować.

Najstarszym materiałem używanym do budowy ogrodzenia są drewniane bale, żerdzie czy deski, a teraz i gotowe panele. Koniecznym zabiegiem (jeżeli nie korzystamy z fabrycznie impregnowanego drewna) jest zabezpieczenie tego budulca przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Używa się go tego pokostu, specjalnych impregnatów, a także jednym ze sposobów jest zagruntowanie i pomalowanie drewna farbą. Trzeba pamiętać, że takie drewniane ogrodzenie, niezależnie od metody zabezpieczenia, wymaga systematycznej konserwacji.

Tak jak gotowe projekty domów jednorodzinnych dają wiele możliwości wyboru, tak i rodzaje ogrodzenia są różnorakie. Nasz dom może być ogrodzony też kamieniem lub parkanem z metalu

Aranżacje ogrodów to czas kiedy wybieramy ogrodzenie domu

Kamienny mur powinien mieć grubość równą 1/5 jego wysokości, nie mniej niż 30 cm. W zależności od układu kamieni można wykonać mur: dziki, cyklopowy i rzędowy.

Ogrodzenia metalowe, z prętów metalowych są dosyć często stosowane w naszym budownictwie. Mogą mieć jednakową wysokość lub tworzyć wklęsłe albo wypukłe segmenty, wymagają solidnego zabezpieczenia przed korozją.

Bramy wjazdowe mają również zabezpieczać posesję, toteż często montuje się przy nich fotokomórki, elektryczne lub pneumatyczne listwy bezpieczeństwa lub innego rodzaju zabezpieczenia, które niekiedy przewidują też projekty domu. Muszą być otwierane do środka lub mogą być przesuwane na szynie albo samonośne, ręcznie lub automatycznie.

Furtka, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, powinna mieć szerokość minimum 90 cm i być pozbawiona wszelkich progów utrudniających wjazd. Montuje się w niej zazwyczaj zamki drzwiowe z wkładkami, rygle elektryczne i inne mechanizmy do otwierania.

Nowoczesne projekty domów Archipelag inteligentnych przewidują niezwykłe udogodnienia w tej dziedzinie i warto przewidzieć możliwości zamontowania ich w przyszłości, nawet jeśli na początku inwestycji nie możemy sobie na nie pozwolić.

Ogrodzenie jest wizytówką naszego domu, postarajmy się więc dzięki niemu, nadać swojej posesji niepowtarzalny wygląd.